Fox Electronics FVXO-LC53B-75
FVXO-LC53B-75 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-LC53B-75
Brief Description
OSC VCXO 75.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FVXO-LC53B-75.pdf
Availability of FVXO-LC53B-75
QUANTITY
FVXO-LC53B-75 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-LC53B-75
Internal Part NumberEIS-FVXO-LC53B-75
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-LC53
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency75MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-LC53B-75
Related LinksFVXO-L, FVXO-LC53B-75 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-LC53B-75 Details Description
Related parts for FVXO-LC53B-75
RFID ANT TUNING CTRLR 13.56MHZ datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.4MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 7A 7.8 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 20K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
MASONRY 5/16 BIT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DSUB DB DEEP STRT B/S BRASS NM datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf