Fox Electronics FVXO-LC53BR-100
FVXO-LC53BR-100 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-LC53BR-100
Brief Description
OSC VCXO 100.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FVXO-LC53BR-100.pdf
Availability of FVXO-LC53BR-100
QUANTITY
FVXO-LC53BR-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-LC53BR-100
Internal Part NumberEIS-FVXO-LC53BR-100
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-LC53
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency100MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-LC53BR-100
Related LinksFVXO-LC, FVXO-LC53BR-100 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-LC53BR-100 Details Description
Related parts for FVXO-LC53BR-100
CONN HEADER 50 POS .100W/LATCHES datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS STR .100 GOLD datasheet.pdf
CONN FEMALE RCPT 3POS REAR MT datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 1A Automotive, Backlight 20-QFN (4x4) datasheet.pdf
FUSE REDUCER CLASS H 600 TO 100A datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 120POS 0.8MM SMD datasheet.pdf
CONN PCB 4POS datasheet.pdf