Fox Electronics FVXO-LC53BR-25
FVXO-LC53BR-25 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-LC53BR-25
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCXO 25.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FVXO-LC53BR-25.pdf
Availability of FVXO-LC53BR-25
QUANTITY
FVXO-LC53BR-25 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-LC53BR-25
Internal Part NumberEIS-FVXO-LC53BR-25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-LC53
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency25MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-LC53BR-25
Related LinksFVXO-LC, FVXO-LC53BR-25 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-LC53BR-25 Details Description
Related parts for FVXO-LC53BR-25
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 9V datasheet.pdf
RES SMD 590K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 23.7 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SPEAKER 8 OHM .25W 40MM ROUND datasheet.pdf
FAN AC AXIAL 10" 550CFM 230V datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
IE GIGA MINIMC/LFPT TX/FX-MM850 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT PIN datasheet.pdf