Fox Electronics FVXO-LC53BR-250
FVXO-LC53BR-250 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-LC53BR-250
Brief Description
OSC VCXO 250.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FVXO-LC53BR-250.pdf
Availability of FVXO-LC53BR-250
QUANTITY
FVXO-LC53BR-250 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-LC53BR-250
Internal Part NumberEIS-FVXO-LC53BR-250
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-LC53
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency250MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-LC53BR-250
Related LinksFVXO-LC, FVXO-LC53BR-250 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-LC53BR-250 Details Description
Related parts for FVXO-LC53BR-250
DIODE ARRAY SCHOTTKY 170V TO220 datasheet.pdf
IC REG BOOST SEPIC ADJ 1A 8MSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 115V datasheet.pdf
CONN CAP TAB .187SERIES datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
FUSE F/A TELE-GRD 1A 170VDC VRT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LAMP INCANDESCENT datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf