Fox Electronics FVXO-LC53BR-87
FVXO-LC53BR-87 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-LC53BR-87
Brief Description
OSC VCXO 87.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FVXO-LC53BR-87.pdf
Availability of FVXO-LC53BR-87
QUANTITY
FVXO-LC53BR-87 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-LC53BR-87
Internal Part NumberEIS-FVXO-LC53BR-87
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-LC53
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency87MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-LC53BR-87
Related LinksFVXO-LC, FVXO-LC53BR-87 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-LC53BR-87 Details Description
Related parts for FVXO-LC53BR-87
IC SWITCH HI-SIDE 4TERM D2-PAK-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET POWER OMNIFET II DPAK datasheet.pdf
CIR BRKR 30A 277VAC 80VDC datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
INSTALLATION TOOL MLT TIES CONTR datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf