Fox Electronics FVXO-LC72B-156.25
FVXO-LC72B-156.25 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-LC72B-156.25
Brief Description
OSC VCXO 156.25MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FVXO-LC72B-156.25.pdf
Availability of FVXO-LC72B-156.25
QUANTITY
FVXO-LC72B-156.25 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-LC72B-156.25
Internal Part NumberEIS-FVXO-LC72B-156.25
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-LC72
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency156.25MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)34mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-LC72B-156.25
Related LinksFVXO-LC7, FVXO-LC72B-156.25 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-LC72B-156.25 Details Description
Related parts for FVXO-LC72B-156.25
TRIMMER 200K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DSUB 9POS SOCKET datasheet.pdf
RES SMD 1.24M OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf