Fox Electronics FVXO-LC72BR-1000
FVXO-LC72BR-1000 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-LC72BR-1000
Brief Description
OSC VCXO 1.000GHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FVXO-LC72BR-1000.pdf
Availability of FVXO-LC72BR-1000
QUANTITY
FVXO-LC72BR-1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-LC72BR-1000
Internal Part NumberEIS-FVXO-LC72BR-1000
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-LC72
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency1GHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)65mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-LC72BR-1000
Related LinksFVXO-LC7, FVXO-LC72BR-1000 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-LC72BR-1000 Details Description
Related parts for FVXO-LC72BR-1000
IC ADC 12BIT 3V 4CH SAMPL 16SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 18POS datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 1MM SMD AU datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3575K 4SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW DO35 datasheet.pdf