Fox Electronics FVXO-LC73B-1244.16
FVXO-LC73B-1244.16 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-LC73B-1244.16
Brief Description
OSC VCXO 1.24416GHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FVXO-LC73B-1244.16.pdf
Availability of FVXO-LC73B-1244.16
QUANTITY
FVXO-LC73B-1244.16 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-LC73B-1244.16
Internal Part NumberEIS-FVXO-LC73B-1244.16
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-LC73
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency1.24416GHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-LC73B-1244.16
Related LinksFVXO-LC73, FVXO-LC73B-1244.16 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-LC73B-1244.16 Details Description
Related parts for FVXO-LC73B-1244.16
CONN RECEPT 20POS FMALE PANEL MT datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
VIDEO PLUG LOOPING STANDARD datasheet.pdf
LIGHT PIPE 2 ARRAY 1.9MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.04K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf