Fox Electronics FVXO-LC73BR-1090
FVXO-LC73BR-1090 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-LC73BR-1090
Brief Description
OSCILLATOR VCXO 1.09GHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FVXO-LC73BR-1090.pdf
Availability of FVXO-LC73BR-1090
QUANTITY
FVXO-LC73BR-1090 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-LC73BR-1090
Internal Part NumberEIS-FVXO-LC73BR-1090
TypeVCXO
Frequency1.09GHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-LC73BR-1090
Related LinksFVXO-LC7, FVXO-LC73BR-1090 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-LC73BR-1090 Details Description
Related parts for FVXO-LC73BR-1090
FIXED IND 1.5UH 4.5A 22 MOHM SMD datasheet.pdf
PHOTODIODE RED 5.1MM DIA TO-8 datasheet.pdf
IC DSP 24BIT 100MHZ GP 208-LQFP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 30R 5.5KV IN-BO datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 480MA 195 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf