Fox Electronics FVXO-LC73BR-148.3516
FVXO-LC73BR-148.3516 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-LC73BR-148.3516
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCXO 148.3516MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FVXO-LC73BR-148.3516.pdf
Availability of FVXO-LC73BR-148.3516
QUANTITY
FVXO-LC73BR-148.3516 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-LC73BR-148.3516
Internal Part NumberEIS-FVXO-LC73BR-148.3516
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-LC73
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency148.3516MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-LC73BR-148.3516
Related LinksFVXO-LC73B, FVXO-LC73BR-148.3516 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-LC73BR-148.3516 Details Description
Related parts for FVXO-LC73BR-148.3516
CAP MICA 680PF 10% 500V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CBL 40POS 0.5MM JMPR TYPE D 3" datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
LOW POWER ATTENUATOR 7DB datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf