Fox Electronics FVXO-PC53B-269.52
FVXO-PC53B-269.52 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-PC53B-269.52
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCXO 269.52MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FVXO-PC53B-269.52.pdf
Availability of FVXO-PC53B-269.52
QUANTITY
FVXO-PC53B-269.52 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-PC53B-269.52
Internal Part NumberEIS-FVXO-PC53B-269.52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-PC53
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency269.52MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-PC53B-269.52
Related LinksFVXO-PC5, FVXO-PC53B-269.52 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-PC53B-269.52 Details Description
Related parts for FVXO-PC53B-269.52
SENSOR TEMPERATURE SMBUS SOT23-6 datasheet.pdf
CONN HOUSING 11POS .156 W/O RAMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TAPE COPPER FOIL 25.40MMX32.9M datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Crimp datasheet.pdf
AC DRIVE,240V 1PH,2HP 1.5KW CT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf