Fox Electronics FVXO-PC53B-418
FVXO-PC53B-418 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-PC53B-418
Brief Description
OSC VCXO 418.000MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FVXO-PC53B-418.pdf
Availability of FVXO-PC53B-418
QUANTITY
FVXO-PC53B-418 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-PC53B-418
Internal Part NumberEIS-FVXO-PC53B-418
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-PC53
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency418MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-PC53B-418
Related LinksFVXO-PC, FVXO-PC53B-418 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-PC53B-418 Details Description
Related parts for FVXO-PC53B-418
DIODE ZENER ARRAY 28V SOT363 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DHVQFN datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 133MHZ 54VFBGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
SPST TWO TONE ROCKER SWITCH datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
TV 32C 32#20 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT datasheet.pdf