Fox Electronics FVXO-PC53B-460.8
FVXO-PC53B-460.8 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-PC53B-460.8
Brief Description
OSC VCXO 460.8MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FVXO-PC53B-460.8.pdf
Availability of FVXO-PC53B-460.8
QUANTITY
FVXO-PC53B-460.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-PC53B-460.8
Internal Part NumberEIS-FVXO-PC53B-460.8
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-PC53
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency460.8MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-PC53B-460.8
Related LinksFVXO-PC5, FVXO-PC53B-460.8 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-PC53B-460.8 Details Description
Related parts for FVXO-PC53B-460.8
IDC CABLE-ASN26A/ AE26G / ASN26A datasheet.pdf
CONN DUST COVER 6POS FEED THRU datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC SMA datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C QUAD 16QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONN BOARD STKR HDR 90POS 2.54MM datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.220" 3MM 2LD datasheet.pdf
CONN PCB 4COND datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
TERMINAL RT PIDG PEEK STRATO 18- datasheet.pdf
1000UF 10V 10X16MM 105C 6000H datasheet.pdf