Fox Electronics FVXO-PC72BR-716.8
FVXO-PC72BR-716.8 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-PC72BR-716.8
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCXO 716.8MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FVXO-PC72BR-716.8.pdf
Availability of FVXO-PC72BR-716.8
QUANTITY
FVXO-PC72BR-716.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-PC72BR-716.8
Internal Part NumberEIS-FVXO-PC72BR-716.8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-PC72
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency716.8MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)72mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-PC72BR-716.8
Related LinksFVXO-PC7, FVXO-PC72BR-716.8 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-PC72BR-716.8 Details Description
Related parts for FVXO-PC72BR-716.8
CAP FILM 0.027UF 10% 200VDC RAD datasheet.pdf
LED BLUE-GREEN CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
MODULE MALE 3POS CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC 16-CH HS DIFF DRIVER 64-TSSOP datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 400A DO200AA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 2A SOD123H datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 9-17V 700MA datasheet.pdf
CAP FILM 11NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf