Fox Electronics FVXO-PC73B-166.6286
FVXO-PC73B-166.6286 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-PC73B-166.6286
Brief Description
OSC VCXO 166.6286MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FVXO-PC73B-166.6286.pdf
Availability of FVXO-PC73B-166.6286
QUANTITY
FVXO-PC73B-166.6286 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-PC73B-166.6286
Internal Part NumberEIS-FVXO-PC73B-166.6286
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-PC73
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency166.6286MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-PC73B-166.6286
Related LinksFVXO-PC73, FVXO-PC73B-166.6286 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-PC73B-166.6286 Details Description
Related parts for FVXO-PC73B-166.6286
MOSFET N-CH 12V 5.7A 6TSOP datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 15A 200V KBPC datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
SPLICING HEAD HOLDER datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 100W datasheet.pdf