Fox Electronics FVXO-PC73B-456.96
FVXO-PC73B-456.96 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-PC73B-456.96
Brief Description
OSC VCXO 456.96MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FVXO-PC73B-456.96.pdf
Availability of FVXO-PC73B-456.96
QUANTITY
FVXO-PC73B-456.96 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-PC73B-456.96
Internal Part NumberEIS-FVXO-PC73B-456.96
TypeVCXO
Frequency456.96MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-PC73B-456.96
Related LinksFVXO-PC7, FVXO-PC73B-456.96 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-PC73B-456.96 Details Description
Related parts for FVXO-PC73B-456.96
OSC XO 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC SLIC PROG DUAL-CH 64TQFP datasheet.pdf
IC FPGA 604 I/O 1152BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CABLE CAT6 W/BOOT 10' BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf