Fox Electronics FVXO-PC73BR-491.52
FVXO-PC73BR-491.52 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-PC73BR-491.52
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCXO 491.52MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FVXO-PC73BR-491.52.pdf
Availability of FVXO-PC73BR-491.52
QUANTITY
FVXO-PC73BR-491.52 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-PC73BR-491.52
Internal Part NumberEIS-FVXO-PC73BR-491.52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-PC73
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency491.52MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-PC73BR-491.52
Related LinksFVXO-PC73, FVXO-PC73BR-491.52 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-PC73BR-491.52 Details Description
Related parts for FVXO-PC73BR-491.52
LED RED CLEAR SOT23-3 SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS-485422 500KBPS 8-SOIC datasheet.pdf
LED GREEN DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC CLOCK SYNTHESIZER 32-VFQFPN datasheet.pdf
RETAINER COIN CELL 20MM SMD datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/32"-6" YLLW/GREEN datasheet.pdf
Connector Socket 51 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
2" ORANGE/WHITE VINYL 30FT RL datasheet.pdf