Fox Electronics FVXO-PC73BR-737.28
FVXO-PC73BR-737.28 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-PC73BR-737.28
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCXO 737.28MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FVXO-PC73BR-737.28.pdf
Availability of FVXO-PC73BR-737.28
QUANTITY
FVXO-PC73BR-737.28 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-PC73BR-737.28
Internal Part NumberEIS-FVXO-PC73BR-737.28
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-PC73
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency737.28MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-PC73BR-737.28
Related LinksFVXO-PC73, FVXO-PC73BR-737.28 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-PC73BR-737.28 Details Description
Related parts for FVXO-PC73BR-737.28
LED RED 5-ELEMENT ARRAY datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 2% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DIFF BUS TXRX 8-SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 50000UF 50V SCREW datasheet.pdf