Fox Electronics FVXO-PC73BR-748.0709
FVXO-PC73BR-748.0709 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-PC73BR-748.0709
Brief Description
OSC VCXO 748.0709MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FVXO-PC73BR-748.0709.pdf
Availability of FVXO-PC73BR-748.0709
QUANTITY
FVXO-PC73BR-748.0709 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-PC73BR-748.0709
Internal Part NumberEIS-FVXO-PC73BR-748.0709
TypeVCXO
Frequency748.0709MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-PC73BR-748.0709
Related LinksFVXO-PC73B, FVXO-PC73BR-748.0709 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-PC73BR-748.0709 Details Description
Related parts for FVXO-PC73BR-748.0709
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT SOT23W datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.67KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 348 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf