Fox Electronics FVXO-PC73BR-800
FVXO-PC73BR-800 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-PC73BR-800
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCXO 800.000MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FVXO-PC73BR-800.pdf
Availability of FVXO-PC73BR-800
QUANTITY
FVXO-PC73BR-800 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-PC73BR-800
Internal Part NumberEIS-FVXO-PC73BR-800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-PC73
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency800MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-PC73BR-800
Related LinksFVXO-PC, FVXO-PC73BR-800 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-PC73BR-800 Details Description
Related parts for FVXO-PC73BR-800
IC CPLD 24MC 20NS 40DIP datasheet.pdf
LED MINI WEDGE 626NM RED WTR CLR datasheet.pdf
CONN CIC TOP 14POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 3.50MM 14POS datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN TERM TIN 22AWG datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
02P MTA156 CONN ASSY 18AWG BL datasheet.pdf
MOSFET N-CH datasheet.pdf
220UF 16V 6,3X11MM 85C 2500H datasheet.pdf