Samtec, Inc. FW-10-04-L-D-570-120
FW-10-04-L-D-570-120 picture photo
Mfg. Part Number
FW-10-04-L-D-570-120
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN BOARD STKR HDR .50" 20POS
Datasheet Download
FW-10-04-L-D-570-120.pdf
Availability of FW-10-04-L-D-570-120
QUANTITY
FW-10-04-L-D-570-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of FW-10-04-L-D-570-120
Internal Part NumberEIS-FW-10-04-L-D-570-120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesFlex Stack, FW
PackagingTube
Number of Positions20
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.050" (1.27mm)
Length - Overall0.780" (19.81mm)
Length - Post (Mating)0.120" (3.05mm)
Length - Stack Height0.570" (14.48mm)
Length - Tail0.090" (2.29mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FW-10-04-L-D-570-120
Related LinksFW-10-04-L, FW-10-04-L-D-570-120 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
FW-10-04-L-D-570-120 Details Description
Related parts for FW-10-04-L-D-570-120
FERRITE BEAD CORE EMI H/F 3.38MM datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 40POS .100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
NEX BIT VERTICAL RIGID DBUG datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf