Bourns Inc. FW10A10R0JA
FW10A10R0JA picture photo
Mfg. Part Number
FW10A10R0JA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
FW10A10R0JA.pdf
Availability of FW10A10R0JA
QUANTITY
FW10A10R0JA Order Process
Ship out your order
Specifications of FW10A10R0JA
Internal Part NumberEIS-FW10A10R0JA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFW Series Fusible Wirewound Resistors
PCN Design/SpecificationModel FW/W/WS Series PKG Change
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFWxxA
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFusible
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.472" L (5.50mm x 12.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FW10A10R0JA
Related LinksFW10A, FW10A10R0JA Datasheet, Bourns Inc. Distributor
FW10A10R0JA Details Description
Related parts for FW10A10R0JA
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM DO201AE datasheet.pdf
BANANA JACK PNL MT 10PC GOLD GRY datasheet.pdf
RES 30 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 12A 9V datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 32pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 680PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRL 16LFCSP datasheet.pdf
WP-SC PA HF 10 0 BK datasheet.pdf
CAP FILM 0.0056UF 5% 2500VDC AXI datasheet.pdf