Bourns Inc. FW30A8R20JA
FW30A8R20JA picture photo
Mfg. Part Number
FW30A8R20JA
Brief Description
RES 8.2 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
FW30A8R20JA.pdf
Availability of FW30A8R20JA
QUANTITY
FW30A8R20JA Order Process
Ship out your order
Specifications of FW30A8R20JA
Internal Part NumberEIS-FW30A8R20JA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationModel FW/W/WS Series PKG Change
Standard Package1,000
SeriesFWxxA
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFusible
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.630" L (6.50mm x 16.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FW30A8R20JA
Related LinksFW30A, FW30A8R20JA Datasheet, Bourns Inc. Distributor
FW30A8R20JA Details Description
Related parts for FW30A8R20JA
INDUCT ARRAY 2 COIL 300.8UH SMD datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.2V SSOT24-4 datasheet.pdf
11P MTA156 CONN ASSY 24AWG LF datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
LED T-1 QUAD RED 635NM RA ASSY datasheet.pdf
IC SRAM 36MB 6.5NS 100TQFP datasheet.pdf
XG4 24AWG 7/32 6C UNSHLD 300V datasheet.pdf