Bourns Inc. FW70A10R0JA
FW70A10R0JA picture photo
Mfg. Part Number
FW70A10R0JA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
FW70A10R0JA.pdf
Availability of FW70A10R0JA
QUANTITY
FW70A10R0JA Order Process
Ship out your order
Specifications of FW70A10R0JA
Internal Part NumberEIS-FW70A10R0JA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFW Series Fusible Wirewound Resistors
PCN Design/SpecificationModel FW/W/WS Series PKG Change
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFWxxA
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFusible
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.374" Dia x 1.024" L (9.50mm x 26.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FW70A10R0JA
Related LinksFW70A, FW70A10R0JA Datasheet, Bourns Inc. Distributor
FW70A10R0JA Details Description
Related parts for FW70A10R0JA
IC OPAMP GP 8DIP datasheet.pdf
CAP NIOB OXIDE 680UF 20% 4V 2924 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP TANT POLY 33UF 10V 1206 datasheet.pdf
SENSOR HEAD 80MM DIST 2M CABLE datasheet.pdf
PANEL PLASTIC 2.56X6.50" FOR NB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
Connector Header 52 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC SDRAM 64M 133MHZ 90BGA datasheet.pdf