ICCNEXERGY FWA020009B-10B
FWA020009B-10B picture photo
Mfg. Part Number
FWA020009B-10B
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 20W
Datasheet Download
FWA020009B-10B.pdf
Availability of FWA020009B-10B
QUANTITY
FWA020009B-10B Order Process
Ship out your order
Specifications of FWA020009B-10B
Internal Part NumberEIS-FWA020009B-10B
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesFWA020
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output9V
Current - Output (Max)2.22A
Power (Watts)20W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency83%
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.45" L x 2.04" W x 1.30" H (87.7mm x 51.8mm x 33.0mm)
ApprovalsCB, CE, cTUVus
Power (Watts) - Max20W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FWA020009B-10B
Related LinksFWA0200, FWA020009B-10B Datasheet, ICCNEXERGY Distributor
FWA020009B-10B Details Description
Related parts for FWA020009B-10B
SWAB 3" FOAM TIP 100/PKG datasheet.pdf
IC CPLD 440MC 5.4NS 256MBGA datasheet.pdf
CAP TACT RECT GRY/FROST WHT LENS datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS STR S-LATCH datasheet.pdf
OPTOISOLTR 1.5KV DARLNG 8-DIP GW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.81MM datasheet.pdf
IC PFC CTRLR BUCK 14TSSOP datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf