ICCNEXERGY FWA180024A-12B
FWA180024A-12B picture photo
Mfg. Part Number
FWA180024A-12B
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 180W
Datasheet Download
FWA180024A-12B.pdf
Availability of FWA180024A-12B
QUANTITY
FWA180024A-12B Order Process
Ship out your order
Specifications of FWA180024A-12B
Internal Part NumberEIS-FWA180024A-12B
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesFWA180
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)7.5A
Power (Watts)180W
No Load Power Consumption500mW (Max)
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency90%
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Output ConnectorDIN, 8 Pin
Size / Dimension8.20" L x 2.90" W x 1.60" H (208.0mm x 73.0mm x 39.0mm)
ApprovalsCB, CE, cTUVus
Power (Watts) - Max180W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FWA180024A-12B
Related LinksFWA1800, FWA180024A-12B Datasheet, ICCNEXERGY Distributor
FWA180024A-12B Details Description
Related parts for FWA180024A-12B
IC ENCORE MCU FLASH 24K 44LQFP datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 5POS 1MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V AXIAL datasheet.pdf
IC FLATLINK (TM) RCVR 48-TSSOP datasheet.pdf
CONN PIN .062 26-24AWG GOLD datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf