Eaton (formerly Cooper Bussmann) FWC-12A10F
FWC-12A10F picture photo
Mfg. Part Number
FWC-12A10F
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 12A 600V HS FERRULE
Datasheet Download
FWC-12A10F.pdf
Availability of FWC-12A10F
QUANTITY
FWC-12A10F Order Process
Ship out your order
Specifications of FWC-12A10F
Internal Part NumberEIS-FWC-12A10F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesFWC
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated600VAC, 700VDC
Current12A
Package / Case5AG, 10mm x 38.1mm
Size / Dimension0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t15
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FWC-12A10F
Related LinksFWC-1, FWC-12A10F Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
FWC-12A10F Details Description
Related parts for FWC-12A10F
CONN HEADER VERT 30POS .100 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.75A 63VAC/VDC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 74 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 1.33M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINI MI II CLIP 12CKT datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
XG4 16AWG 19/.0117 3C SHLD 600V datasheet.pdf