Eaton (formerly Cooper Bussmann) FWC-1A10F
FWC-1A10F picture photo
Mfg. Part Number
FWC-1A10F
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
1AMP 700V AC FERRULE 10 X 38MM
Datasheet Download
FWC-1A10F.pdf
Availability of FWC-1A10F
QUANTITY
FWC-1A10F Order Process
Ship out your order
Specifications of FWC-1A10F
Internal Part NumberEIS-FWC-1A10F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FWC-1A10F
Related LinksFWC-, FWC-1A10F Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
FWC-1A10F Details Description
Related parts for FWC-1A10F
IC D/A CONV 12BIT SERIAL 16-SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5MM datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 25E 5.5KV BOLT datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 4A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
PLUG SOCKET MODULE GERMANY YELLO datasheet.pdf
RES SMD 15.6K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf