ICCNEXERGY FWC100024A-11B
FWC100024A-11B picture photo
Mfg. Part Number
FWC100024A-11B
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 100W
Datasheet Download
FWC100024A-11B.pdf
Availability of FWC100024A-11B
QUANTITY
FWC100024A-11B Order Process
Ship out your order
Specifications of FWC100024A-11B
Internal Part NumberEIS-FWC100024A-11B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFWC100 Series ITE Desktop Power Supply
PCN Other65W, 100W Series New Chip Version 25/Nov/2014
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesFWC100
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)4.1A
Power (Watts)100W
No Load Power Consumption500mW (Max)
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency89%
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Output ConnectorDIN, 5 Pin
Size / Dimension7.09" L x 2.27" W x 1.52" H (180.2mm x 57.5mm x 38.6mm)
ApprovalsCB, CE, cTUVus
Power (Watts) - Max98W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length48" (1.22m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FWC100024A-11B
Related LinksFWC1000, FWC100024A-11B Datasheet, ICCNEXERGY Distributor
FWC100024A-11B Details Description
Related parts for FWC100024A-11B
GDT 75V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN JR PWR TIMER 2POS 5MM GRAY datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47K OHM 1206 datasheet.pdf
INTEGRATED LED CANOPY MODULE datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
FQ-M ETHERNET COLOR NPN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 88MA 6.4 OHM SMD datasheet.pdf
GK,NICU,NRSG,PU,V0,REC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf