ICCNEXERGY FWE030015B-10B
FWE030015B-10B picture photo
Mfg. Part Number
FWE030015B-10B
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 30W
Datasheet Download
FWE030015B-10B.pdf
Availability of FWE030015B-10B
QUANTITY
FWE030015B-10B Order Process
Ship out your order
Specifications of FWE030015B-10B
Internal Part NumberEIS-FWE030015B-10B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFWE 30 and 50 Watt Series
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesFWE030
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output15V
Current - Output (Max)2A
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency87%
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.53" L x 1.92" W x 0.99" H (89.6mm x 48.8mm x 25.2mm)
ApprovalsCB, CE, cTUVus
Power (Watts) - Max30W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length48" (1.22m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FWE030015B-10B
Related LinksFWE0300, FWE030015B-10B Datasheet, ICCNEXERGY Distributor
FWE030015B-10B Details Description
Related parts for FWE030015B-10B
IC MCU 16BIT 56KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES SMD 0.91 OHM 5% 2W 1020 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7MHZ RRO 10VSSOP datasheet.pdf
KIT W/RX62N LCD 4.7" TOUCH datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.196 OHM 1% 30W datasheet.pdf
H48-6G TO-220 0.3MM W/ADH datasheet.pdf
HSC HIGH ACCURACY 1% TOTAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2000UF 450V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 51MA 16.8 OHM datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 100 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf