Samtec, Inc. FWJ-20-01-T-S
FWJ-20-01-T-S picture photo
Mfg. Part Number
FWJ-20-01-T-S
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .156" 20POS SNGL TIN
Datasheet Download
FWJ-20-01-T-S.pdf
Availability of FWJ-20-01-T-S
QUANTITY
FWJ-20-01-T-S Order Process
Ship out your order
Specifications of FWJ-20-01-T-S
Internal Part NumberEIS-FWJ-20-01-T-S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesFWJ
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.156" (3.96mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.450" (11.43mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FWJ-20-01-T-S
Related LinksFWJ-20, FWJ-20-01-T-S Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
FWJ-20-01-T-S Details Description
Related parts for FWJ-20-01-T-S
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 16QSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 20VC SOD323 datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 100VQFP datasheet.pdf
RES 825 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA PJ SILIC 0.75 20 datasheet.pdf
IC AUDIO AMP CLASS D datasheet.pdf
JT 24C 12#16 12#12 SKT PLUG datasheet.pdf
470UF 63V 12,5X25MM 105C 3000H datasheet.pdf