Eaton (formerly Cooper Bussmann) FWK-20A20F
FWK-20A20F picture photo
Mfg. Part Number
FWK-20A20F
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 20A 750V 20X127MM FERRULE
Datasheet Download
FWK-20A20F.pdf
Availability of FWK-20A20F
QUANTITY
FWK-20A20F Order Process
Ship out your order
Specifications of FWK-20A20F
Internal Part NumberEIS-FWK-20A20F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesFWK
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated750VAC, 750VDC
Current20A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension0.807" Dia x 5.000" L (20.50mm x 127.00mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t315
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FWK-20A20F
Related LinksFWK-2, FWK-20A20F Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
FWK-20A20F Details Description
Related parts for FWK-20A20F
THERMISTOR 22K OHM NTC 0603 SMD datasheet.pdf
CAP MICA 100PF 5% 500V 1812 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 40VC TSSLP2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 298K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf