Eaton (formerly Cooper Bussmann) FWP-20A14FI
FWP-20A14FI picture photo
Mfg. Part Number
FWP-20A14FI
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 20A 700V 14.3X50.8MM UL CSA
Datasheet Download
FWP-20A14FI.pdf
Availability of FWP-20A14FI
QUANTITY
FWP-20A14FI Order Process
Ship out your order
Specifications of FWP-20A14FI
Internal Part NumberEIS-FWP-20A14FI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesFWP
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated700VAC, 700VDC
Current20A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t180
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FWP-20A14FI
Related LinksFWP-2, FWP-20A14FI Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
FWP-20A14FI Details Description
Related parts for FWP-20A14FI
CONN SHIELD 14POS 1PC SHORT datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .135W AB 12BGA datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V NP0 1808 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 52 I/O 81UCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 285MA 1.21 OHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf