Eaton (formerly Cooper Bussmann) FWP-40A14FA
FWP-40A14FA picture photo
Mfg. Part Number
FWP-40A14FA
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 40A 700V HS FERRULE
Datasheet Download
FWP-40A14FA.pdf
Availability of FWP-40A14FA
QUANTITY
FWP-40A14FA Order Process
Ship out your order
Specifications of FWP-40A14FA
Internal Part NumberEIS-FWP-40A14FA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberFWP Series PN Change
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesFWP
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated700VAC, 700VDC
Current40A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t750
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FWP-40A14FA
Related LinksFWP-4, FWP-40A14FA Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
FWP-40A14FA Details Description
Related parts for FWP-40A14FA
BATTERY PACK NICAD 7.2V 500MAH datasheet.pdf
IC FPGA 80 I/O 100VQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC SMBJ datasheet.pdf
RES 150K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf