Bulgin FX0430/63
FX0430/63 picture photo
Mfg. Part Number
FX0430/63
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT
Datasheet Download
FX0430/63.pdf
Availability of FX0430/63
QUANTITY
FX0430/63 Order Process
Ship out your order
Specifications of FX0430/63
Internal Part NumberEIS-FX0430/63
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesTouchproof®, PC3
Fuseholder TypeHolder
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related Products5mm x 20mm
Fuse Size5mm x 20mm
Number of Circuits1
Voltage250V
Current Rating10A
Mounting TypePanel Mount
Orientation-
Termination StyleSolder Lug
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX0430/63
Related LinksFX04, FX0430/63 Datasheet, Bulgin Distributor
FX0430/63 Details Description
Related parts for FX0430/63
POT JOYSTICK 20K OHM datasheet.pdf
IGBT 600V 8A 56W TO220AB datasheet.pdf
SPARE PARTS KIT HDM APPLICATOR datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.7V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
ELEV-8 AIRFRAME & HARDWARE KIT datasheet.pdf
CRIMP CONTACT datasheet.pdf
BONDING SCREW GREEN 4 PK. datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
10000UF 350V 90X146MM 85C 10000H datasheet.pdf