Hirose Electric Co Ltd FX1-144S-1.27DSL(71)
FX1-144S-1.27DSL(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX1-144S-1.27DSL(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 144POS 1.27MM R/A
Datasheet Download
FX1-144S-1.27DSL(71).pdf
Availability of FX1-144S-1.27DSL(71)
QUANTITY
FX1-144S-1.27DSL(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX1-144S-1.27DSL(71)
Internal Part NumberEIS-FX1-144S-1.27DSL(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX1
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions144
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.389" (9.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX1-144S-1.27DSL(71)
Related LinksFX1-144S-1, FX1-144S-1.27DSL(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX1-144S-1.27DSL(71) Details Description
Related parts for FX1-144S-1.27DSL(71)
CONN HEADER .100 DUAL R/A 10POS datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 560PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 22AWG WHITE 5000' datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf