Hirose Electric Co Ltd FX1-192P-1.27DSA(71)
FX1-192P-1.27DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX1-192P-1.27DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 192POS 1.27MM STR AU
Datasheet Download
FX1-192P-1.27DSA(71).pdf
Availability of FX1-192P-1.27DSA(71)
QUANTITY
FX1-192P-1.27DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX1-192P-1.27DSA(71)
Internal Part NumberEIS-FX1-192P-1.27DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX1
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions192
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.402" (10.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX1-192P-1.27DSA(71)
Related LinksFX1-192P-1, FX1-192P-1.27DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX1-192P-1.27DSA(71) Details Description
Related parts for FX1-192P-1.27DSA(71)
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.4A 48.1 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
BUMPER SQUARE 0.5"L X 0.5"W BLK datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.25W DO214AC datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC datasheet.pdf