Hirose Electric Co Ltd FX10A-100P/10-SV(21)
FX10A-100P/10-SV(21) picture photo
Mfg. Part Number
FX10A-100P/10-SV(21)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 100POS W/POST SMD
Datasheet Download
FX10A-100P/10-SV(21).pdf
Availability of FX10A-100P/10-SV(21)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FX10A-100P/10-SV(21) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10A-100P/10-SV(21)
Internal Part NumberEIS-FX10A-100P/10-SV(21)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Ground Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights4mm
Height Above Board0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10A-100P/10-SV(21)
Related LinksFX10A-100P, FX10A-100P/10-SV(21) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10A-100P/10-SV(21) Details Description
Related parts for FX10A-100P/10-SV(21)
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 8.45KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEADER 26POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
PRESSURE PAD ENTRANCE datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V CH 0402 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 20NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf