Hirose Electric Co Ltd FX10A-100P/10-SV(71)
FX10A-100P/10-SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX10A-100P/10-SV(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 100POS W/POST SMD
Datasheet Download
FX10A-100P/10-SV(71).pdf
Availability of FX10A-100P/10-SV(71)
QUANTITY
FX10A-100P/10-SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10A-100P/10-SV(71)
Internal Part NumberEIS-FX10A-100P/10-SV(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFX10, FX11 - Board to Board High Speed Connectors
Video FileHigh Speed Connectors
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Ground Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights4mm
Height Above Board0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10A-100P/10-SV(71)
Related LinksFX10A-100P, FX10A-100P/10-SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10A-100P/10-SV(71) Details Description
Related parts for FX10A-100P/10-SV(71)
IC DELAY LINE 16TAP 54NS 16SOIC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V 1111 datasheet.pdf
TVS DIODE 14.5VWM 26.5VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 0.806 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 11.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf