Hirose Electric Co Ltd FX10A-100P/10-SV1(71)
FX10A-100P/10-SV1(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX10A-100P/10-SV1(71)
Brief Description
CONN HEADER 100POS W/POST SMD
Datasheet Download
FX10A-100P/10-SV1(71).pdf
Availability of FX10A-100P/10-SV1(71)
QUANTITY
FX10A-100P/10-SV1(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10A-100P/10-SV1(71)
Internal Part NumberEIS-FX10A-100P/10-SV1(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFX10, FX11 - Board to Board High Speed Connectors
Video FileHigh Speed Connectors
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package60
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Ground Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights5mm
Height Above Board0.177" (4.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10A-100P/10-SV1(71)
Related LinksFX10A-100P, FX10A-100P/10-SV1(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10A-100P/10-SV1(71) Details Description
Related parts for FX10A-100P/10-SV1(71)
CONN PLUG 20POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 32.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS CABLE SKT datasheet.pdf