Hirose Electric Co Ltd FX10A-100S/10-SV
FX10A-100S/10-SV picture photo
Mfg. Part Number
FX10A-100S/10-SV
Brief Description
CONN RECEPT 100POS W/POST SMD
Datasheet Download
FX10A-100S/10-SV.pdf
Availability of FX10A-100S/10-SV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FX10A-100S/10-SV Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10A-100S/10-SV
Internal Part NumberEIS-FX10A-100S/10-SV
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package60
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions100
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Ground Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights4mm, 5mm
Height Above Board0.126" (3.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10A-100S/10-SV
Related LinksFX10A-10, FX10A-100S/10-SV Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10A-100S/10-SV Details Description
Related parts for FX10A-100S/10-SV
CARDEDGE 10POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 910PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf
Connector Receptacle 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC TOP 11POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf