Hirose Electric Co Ltd FX10A-120P-SV(71)
FX10A-120P-SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX10A-120P-SV(71)
Brief Description
CONN HEADER 120POS W/POST SMD
Datasheet Download
FX10A-120P-SV(71).pdf
Availability of FX10A-120P-SV(71)
QUANTITY
FX10A-120P-SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10A-120P-SV(71)
Internal Part NumberEIS-FX10A-120P-SV(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFX10, FX11 - Board to Board High Speed Connectors
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package60
Number of Positions120
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights4mm
Height Above Board0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10A-120P-SV(71)
Related LinksFX10A-12, FX10A-120P-SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10A-120P-SV(71) Details Description
Related parts for FX10A-120P-SV(71)
IDC CABLE - MPL10K/MC10M/MPL10K datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 18V datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL 8-UMAX datasheet.pdf
OSC PROG LVDS 3.3V 150PPM OE SMD datasheet.pdf
CONTROL LOG 24 IN 16OUT 100-240V datasheet.pdf
RES 109K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf