Hirose Electric Co Ltd FX10A-120P-SV1(71)
FX10A-120P-SV1(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX10A-120P-SV1(71)
Brief Description
CONN HEADER 120POS W/POST SMD
Datasheet Download
FX10A-120P-SV1(71).pdf
Availability of FX10A-120P-SV1(71)
QUANTITY
FX10A-120P-SV1(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10A-120P-SV1(71)
Internal Part NumberEIS-FX10A-120P-SV1(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFX10, FX11 - Board to Board High Speed Connectors
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package20
Number of Positions120
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights5mm
Height Above Board0.177" (4.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10A-120P-SV1(71)
Related LinksFX10A-120, FX10A-120P-SV1(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10A-120P-SV1(71) Details Description
Related parts for FX10A-120P-SV1(71)
CLMPMETR 600AC IN-RUSH BCKLGHT datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 2-48" BLACK datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 60CKT DUAL SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 14WQFN datasheet.pdf
1.25MM M/L 50POS 30AWG 450MM datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
HAN EX Q12 LVR LCK SET datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 5% 1W 0612 datasheet.pdf
CAP FILM 0.6UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 310VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf