Hirose Electric Co Ltd FX10A-140P/14-SV1
FX10A-140P/14-SV1 picture photo
Mfg. Part Number
FX10A-140P/14-SV1
Brief Description
CONN HEADER 140POS W/POST SMD
Datasheet Download
FX10A-140P/14-SV1.pdf
Availability of FX10A-140P/14-SV1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FX10A-140P/14-SV1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10A-140P/14-SV1
Internal Part NumberEIS-FX10A-140P/14-SV1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package50
Number of Positions140
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Ground Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights5mm
Height Above Board0.177" (4.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10A-140P/14-SV1
Related LinksFX10A-14, FX10A-140P/14-SV1 Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10A-140P/14-SV1 Details Description
Related parts for FX10A-140P/14-SV1
RES SMD 12.1K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE D-SUB-AMM37B/AE37G/AMM37B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
FUSE CERM 30A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 842MA 280 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 560PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC PLL JITTER ATTENUATOR 36CLCC datasheet.pdf
FACEPLATE SNGL GANG 6PORT WHITE datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADAPTER 5.9V 18W datasheet.pdf