Hirose Electric Co Ltd FX10A-144P-SV(71)
FX10A-144P-SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX10A-144P-SV(71)
Brief Description
CONN HEADER 144POS W/POST SMD
Datasheet Download
FX10A-144P-SV(71).pdf
Availability of FX10A-144P-SV(71)
QUANTITY
FX10A-144P-SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10A-144P-SV(71)
Internal Part NumberEIS-FX10A-144P-SV(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFX10, FX11 - Board to Board High Speed Connectors
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package20
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions144
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights4mm
Height Above Board0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10A-144P-SV(71)
Related LinksFX10A-14, FX10A-144P-SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10A-144P-SV(71) Details Description
Related parts for FX10A-144P-SV(71)
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 250VAC RAD datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 32K OTP 48SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 400MA 120 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
IC NVSRAM 64KBIT 35NS 28LCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONN HEADR STR W/POLAR PEG 15POS datasheet.pdf
SENSOR 40CH 20MM P-P PNP datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 865MA 140 MOHM datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf