Hirose Electric Co Ltd FX10A-144P-SV2(83)
FX10A-144P-SV2(83) picture photo
Mfg. Part Number
FX10A-144P-SV2(83)
Brief Description
CONN HDR 144POS W/POST
Datasheet Download
FX10A-144P-SV2(83).pdf
Availability of FX10A-144P-SV2(83)
QUANTITY
FX10A-144P-SV2(83) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10A-144P-SV2(83)
Internal Part NumberEIS-FX10A-144P-SV2(83)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package900
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions144
Pitch0.020" (0.50mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights6mm
Height Above Board0.206" (5.25mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10A-144P-SV2(83)
Related LinksFX10A-144, FX10A-144P-SV2(83) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10A-144P-SV2(83) Details Description
Related parts for FX10A-144P-SV2(83)
IC DRIVER COAXIAL CABLE 8-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 700MHZ 10MSOP datasheet.pdf
CONN HEADR 172PS .8MM DL R/A SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 300K OHM 0606 datasheet.pdf
CAP FILM 320UF 10% 1.2KVDC SCREW datasheet.pdf
HEADER PRESS-FIT TYPE B 110POS datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 6.3A PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 8POS datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
INDUST COMM THERMAL IMAGER 60HZ datasheet.pdf
22000UF 40V 40X100MM 85C 15000H datasheet.pdf