Hirose Electric Co Ltd FX10A-168P-SV(83)
FX10A-168P-SV(83) picture photo
Mfg. Part Number
FX10A-168P-SV(83)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 168POS W/POST SMD
Datasheet Download
FX10A-168P-SV(83).pdf
Availability of FX10A-168P-SV(83)
QUANTITY
FX10A-168P-SV(83) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10A-168P-SV(83)
Internal Part NumberEIS-FX10A-168P-SV(83)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions168
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights4mm
Height Above Board0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10A-168P-SV(83)
Related LinksFX10A-16, FX10A-168P-SV(83) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10A-168P-SV(83) Details Description
Related parts for FX10A-168P-SV(83)
IC DAC 12BIT OCTAL VOUT 16MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR MEL 200 MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC FPGA 544 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.1A 67 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
LED COB WHT 26.5MM 2700K 90CRI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.630" (16.00mm) datasheet.pdf
IC MPU SITARA 456MHZ 361NFBGA datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf