Hirose Electric Co Ltd FX10A-168P-SV3(85)
FX10A-168P-SV3(85) picture photo
Mfg. Part Number
FX10A-168P-SV3(85)
Brief Description
CONN HEADER 168POS W/POST SMD
Datasheet Download
FX10A-168P-SV3(85).pdf
Availability of FX10A-168P-SV3(85)
QUANTITY
FX10A-168P-SV3(85) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10A-168P-SV3(85)
Internal Part NumberEIS-FX10A-168P-SV3(85)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFX10, FX11 - Board to Board High Speed Connectors
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package250
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions168
Pitch0.020" (0.50mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights7mm
Height Above Board0.246" (6.25mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10A-168P-SV3(85)
Related LinksFX10A-168, FX10A-168P-SV3(85) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10A-168P-SV3(85) Details Description
Related parts for FX10A-168P-SV3(85)
FIXED IND 1UH 380MA 340 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 70A DO203AB datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
LINKING CABLE 6WAY PLUG 100MM datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 NYLON 19MM datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 150V 10A TO-252 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf