Hirose Electric Co Ltd FX10A-96P-SV1(71)
FX10A-96P-SV1(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX10A-96P-SV1(71)
Brief Description
CONN HEADER 96POS W/POST SMD
Datasheet Download
FX10A-96P-SV1(71).pdf
Availability of FX10A-96P-SV1(71)
QUANTITY
FX10A-96P-SV1(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10A-96P-SV1(71)
Internal Part NumberEIS-FX10A-96P-SV1(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFX10, FX11 - Board to Board High Speed Connectors
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package70
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions96
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights5mm
Height Above Board0.177" (4.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10A-96P-SV1(71)
Related LinksFX10A-96, FX10A-96P-SV1(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10A-96P-SV1(71) Details Description
Related parts for FX10A-96P-SV1(71)
Connector Header 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC 16BIT SRL TO PRL CONVTR SO24 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 7.3A 13 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf