Hirose Electric Co Ltd FX10B-100P/10-SV(91)
FX10B-100P/10-SV(91) picture photo
Mfg. Part Number
FX10B-100P/10-SV(91)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 100POS W/O POST SMD
Datasheet Download
FX10B-100P/10-SV(91).pdf
Availability of FX10B-100P/10-SV(91)
QUANTITY
FX10B-100P/10-SV(91) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10B-100P/10-SV(91)
Internal Part NumberEIS-FX10B-100P/10-SV(91)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFX10, FX11 - Board to Board High Speed Connectors
Video FileHigh Speed Connectors
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesGround Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights4mm
Height Above Board0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10B-100P/10-SV(91)
Related LinksFX10B-100P, FX10B-100P/10-SV(91) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10B-100P/10-SV(91) Details Description
Related parts for FX10B-100P/10-SV(91)
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
RES 0.03 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 26POS DL TIN datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
LED 3MM BI-LEVEL HIGH DENSITY datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ 10S DELAY ON datasheet.pdf
RES 10 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 20POS SMT 6MM datasheet.pdf